آیین محلی مربوط به اقوام ترکمن را نام ببرید؟

آیین محلی مربوط به اقوام ترکمن را نام ببرید؟

کدام آیین محلی مربوط به اقوام ترکمن میباشد

 آیین محلی مربوط به اقوام ترکمن کدام است,کدام آیین محلی مربوط به اقوام ترکمن است, نام  آیین محلی مربوط به اقوام ترکمن چیست ,آیین محلی مخصوص اقوام ترکمن, آیین مربوط به اقوام ترکمن, اقوام ترکمن چه آیین محلی دارد, آیین محلی اقوام ترکمن,ایین اقوام ترکمن,آیین محلی

آیین محلی مربوط به اقوام ترکمن

کدام آیین محلی مربوط به اقوام ترکمن میباشد

توضیحات بیشتر:

یکی از آداب و رسوم ارزشمند ترکمن ها در ترکمنستان ، احترام به سفره و نان است. در اکثر موارد در این کشور ، در باره ی «سفره» اصطلاح روسی «سِوِتوی» یعنی جایگاه پاک و با ارزش را بکار می برند ، زیرا نعمت خدا یعنی نان در آن قرار می گیرد.

آنها پا گذاشتن روی سفره را بی احترامی بزرگی می دانند. در مراسم استقبال از مقامات و روسای جمهوری کشورهای خارج در این کشور نیز این موضوع رعایت می شود. به این ترتیب که در بدو ورود مهمان عالیمقام ، استقبال کنندگان قرصی نان و ظرف کوچکی از نمک را در یک سینی گذاشته و مقابل مهمان می گیرند. رسم بر این است که مهمان ، اندکی از نان را می کند و آن را می خورد.

به نظر می رسد این امر ـ که سنتی اجدادی است ـ برای نمک گیر کردن مهمان صورت می گیرد ؛ به این معنی که کشورها به تعهداتشان وفادار باشند و احیاناً به این کشور خیانت نکنند.
یکی دیگر از عقاید پسندیده ی مردم این کشور ، اعتقاد به خواست و مصلحت خدا در تمامی امور زندگی است. آنها در تصمیم گیری هایشان برای انجام هر کاری ، آن را منوط به خواست خدا می دانند و برای باریتعالی عباراتی نظیر «الله جان» و «خدای جان» بکار می برند.

میزان عقیده ترکمنستانی ها به موضوع تقدیر و قسمت چنان است که روایتی را در باره ی آن می گویند که مضمونی شبیه به مطایبه دارد. روایت رایج چنین است: «روزی مرد ترکمن به خانه رسید و از همسرش خواست پلو بپزد. همسرش گفت: «پلو را می پزم. اگر قسمت باشد ، تو آن را خواهی خورد.» مرد که گرسنه بود ، گفت: «من حتماً آن را خواهم خورد.» پلو پخته شده و سفره پهن می شود. مرد خانه ، تا سر سفره نشست تا پلو را بخورد ، در زدند.

شخصی آمده بود و با مرد کاری واجب داشت و به همین خاطر ، او را با خود به بیرون از خانه برد. مرد تا پاسی از شب ، به خانه نیامد. نصف شل بود که به خانه آمد و در زد. همسرش پرسید: «کیستی؟» مرد گفت: «اگر قسمتم باشد ، شوهرت هستم.»
البته ناگفته نماند که روایتی شبیه به این ، در مجموعه ی مطایبات ما ایرانیان هم وجود دارد که به ملانصرالدین نسبت می دهند.
یکی دیگر از این سنت های حسنه ، مربوط به آداب غذا خوردن آنهاست. ترکمنها خوردن غذا را با «بسم ا…» آغاز می کنند و بعد از خوردن نیز منتظر می شوند تا همه ی آنها که در جمع مشغول به خوردن هستند ، کارشان به پایان برسد. بعد یکی از آنها شروع به خواندن آیه و یا آیاتی از قرآن می کند و بعد دعا نموده و دست به صورتشان می کشند و می گویند «قبول بولسون!» (یعنی قبول باشد)
ترکمن ها اعتقاد راسخی به نذر و صدقه دارند و به آن اصطلاحاً «صدقه» و یآ «خدا یولی» (راه خدا / و به عبارتی در راه خدا) می گویند. این گونه مراسم ، به بهانه های مختلف بین مردم برگزار می شود ولی اکثراً در شب های ماه مبارک رمضان ، ایام جمعه (برای شادی روح متوفیان) و یا در مناسبت های مختلف برگزار می شود. در این گونه مراسم ، غذایی پخته می شود و بین حاضرین در مراسم توزیع می شود. ترکمن ها گاهی این مراسم را برای رفع بلا و گشایش در کاها برگزار می کنند.
از جمله عادات مردم ترکمنستان ، احترام به برخی از چارپایان است. به عنوان مثال ، ترکمنها با پشم شتر لباس می بافند و لحاف درست می کنند اما با آن ، جوراب نمی بافند و یا تشک یا زیرانداز نمی سازند و معتقدند که جوراب پوشیده می شود و زیر پا قرار می گیرد و بر روی تشک می خوابند و به اصطلاح لگدمال می شود.
ترکمن ها هم مثل دیگر اقوام مشرق زمین ، به موضوع چشم زخم اعتقاد زیادی دارند. برای مقابله با چشم زخم ، آنها دو رشته نخ سیاه و سفید را به هم می تابند ـ که به آن «آلاجا» (رنگانگ) می گویند ـ و آن را به گردن کوکان می آویزند و یا به عنوان دستبند ، به مچ دست آنها می بندند.
مواردی که ذکر شد ، نمونه هایی کوتاه از سنت ها و آداب و رسوم رایج بین ترکمن های ترکمنستان است که اکثراً نیز با عقاید دینی آنها در هم آمیخته است

منبع:yjc.ir

 

آیین محلی مربوط به اقوام ترکمن :: سایت فان

site-fun.blog.ir/tag/آیین%20محلی%20مربوط%20به%20اقوام%20ترکمن

۱ مطلب با کلمه‌ی کلیدی «آیین محلی مربوط به اقوام ترکمن» ثبت شده است – خبر ها و عکس جاب,اس ام اس,عکس های خنده دار,طنز,,عکس های بازیگران,عکس دختر.

کدام آیین محلی مربوط به اقوام ترکمن میباشد – دانلود

imi5.blogsky.com/1395/06/10/post…/کدام-آیین-محلی-مربوط-به-اقوام-ترکمن-میباشد

۹ ساعت پیش – شناخت آداب و رسوم اقوام ایرانی در شرایط فعلی که دشمن به ارزشهای ملی و مذهبی تهاجم آورده … ترکمان با تلفظ ضمه، قومی از ترکها می‌باشد که به خاطر …

نسخه قابل چاپ

imi5.blogsky.com/print/post-290

Jul 19, 2015 – در میان این مراسم مذهبی، آیین و رسوم مربوط به عید فطر از جایگاه ویژه ای برخوردار … از دیگر آیین ها و آداباقوام مختلف در کشورمان آوازخوانی محلی است.

تنوع آيينی عيد فطر در ميان اقوام ايرانی/ از «ریش سفیدان» …

www.yjc.ir › فرهنگی هنری › ساير حوزه ها

۲۸ تیر ۱۳۹۴ ه‍.ش. – در میان اقوام ترکمن، مردم با خواندن نغمه های مربوط به عید به سمت مساجد رفته، نماز را … از دیگر آیین ها و آداب اقوام مختلف در کشورمان آوازخوانی محلی است.

آداب و رسوم شهرها در نوروز – افکارنیوز

www.afkarnews.ir/بخش-جشن-باستانی…آیین-های…/498224-آداب-رسوم-شهرها-در-نوروز

۲ فروردین ۱۳۹۵ ه‍.ش. – برای آشنایی بیشتر با رسوم و آیین گرامی داشت نوروز به بررسی … هر یکی از اقدام مختلف در این استان اعیاد ملی، مذهبی و محلی را به شیوه خاص خود … و پسته و دید و بازدید بزرگان فامیل و اقوام از مراسم مرسوم در این ایام است که … و رسوم مربوط به پخت سمنو در شهرهای سمنان و مهدیشهر به نسبت دیگر نقاط چشمگیرتر است.

[PDF]فصل سوم

www.chap.sch.ir/system/files_force/books/93-94/160/072-081-C237-17.pdf?…1

در این درس به اختصار به معرفی اقوام، دین و مذهب، زبان و گویش، ادبیات شفاهی، … و اهل تسنن را نیز گروه های ترکمن، بلوچ و قزاق تشکیل می دهند. … شیرینی ها، بازی های بومی و محلی، هنر ها، صنایع دستی و بومی و… … اکنون قرائت قرآن، دعا و مناجات همراه با آیین های مذهبی خاص، باورها و اعتقادات عامیانه، همراه با پخت آش … مربوط به آن می باشد.

ایران – ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

https://fa.wikipedia.org/wiki/ایران

آثار مربوط به دوره نوسنگی در اطراف کرمانشاه، خرم‌آباد، مرودشت، کاشان و هفشجان یافت … ایلامیان یکی از اقوام سرزمین کنونی ایران بودند که از ۳۲۰۰ تا ۶۴۰ پیش از میلاد، بر …. خاندان سامانی از مردم بلخ بوده و آیین زردشتی داشتند، سامان خدا بنیان‌گذار اعلی …. با ضعف حکومت ایلخانان مغول حکومت‌های محلی در نقاط مختلف ایران سر برداشتند.

آداب و رسوم مذهبی ترکمن ها

hablolmatin.dmsonnat.ir/?_action=articleInfo&article=1027

شناخت آداب و رسوم اقوام ایرانی در شرایط فعلی که دشمن به ارزشهای ملی و مذهبی تهاجم آورده و بنا دارد با … این آیین کارکردهای بسیاری دارند. … پیدایش لفظ «ترکمن» نیز به حدود قرن 9 میلادی مربوط می‍شود. … از جمله اینکه تعدادی پسر و دختر در جایی گرد هم می‌آیند و با چند چوب و ریسمان، تابی را که در اصطلاح محلی به آن سنجق می‌گویند.

فرهنگ های بومی و محلی – بررسی برخی آیین های ازدواج بین …

261froghdanesh.blogfa.com/post/13

بررسی برخی از آیین های ازدواج در میان اقوام ایرانی، نشان از مشارکت اقوام مختلف در … از نکات جالب مربوط به ازدواج در غالب نقاط گیلان به ویژه در مناطق روستایی یکی آن …

ایرنا – ازدواج سنتی یک زوج ترکمن آغازگر جشنواره فرهنگ اقوام …

www8.irna.ir/fa/News/81761275/

۲۴ شهریور ۱۳۹۴ ه‍.ش. – گرگان – ایرنا – آغاز نهمین جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین در گرگان بهبه گفته وی اقوام محلی استان گلستان شامل سیستانی، کتولی و ترکمن نیز موسیقی و آیین های خود را به اجرا می … کریمی ادامه داد: تعداد غرفه های داخل سالن محل برگزاری این جشنواره 169 باب می باشد که 90 غرفه مربوط به صنایع دستی استان های …

تئاتر در ترکمن صحرا – تاریخ – دایره المعارف ترکمن : …

www.bayragh.ir › دایره المعارف ترکمن › تاریخ

۱۷ مرداد ۱۳۹۰ ه‍.ش. – در میان آیین های مختلف ترکمن، آیین ذکر خنجر از شهرت همه گیری برخوردار است. … و ارمنستان وارد ترکمنستان شده و به اجرای انواع نمایشهای محلی می پرداختند. نمایش هایی که مربوط به یک قوم و نمادی از آیین ها و باورهای کهن آنقوم است، در …

حدود شرعي ارتباط با نامحرم درشبکه‌هاي اجتماعي+ تصاوير – …

negarno95.rozblog.com/post/644/ads

۷ ساعت پیش – حکم شرعی نگاه کردن به اندام دختر در جلسه خواستگاری پاسخ مراجع عظام تقلید را … کدام آيين محلي مربوط به اقوام ترکمن ميباشد چهارشنبه 10 شهریور …

عروسی به سبک ترکمنی – مهمترین اخبار ایران و جهان

vista.ir/article/275116/عروسی-به-سبک-ترکمنی

عروسی های محلی اقوام مختلف ایران گنجینه ای از سنت های گرانبهاست که بخشی از … اینها همه مربوط به گذشته بود؛ عروس و داماد امروز از این که حق انتخاب یافته اند، شادمانند. … در عروسی ترکمن ها این بازمانده آئین قوم ترکمن، هنوز کشتی سنتی مرسوم است.

ترکمن صحرا – تاریخ

about-turkmen1.blogfa.com/category/14/تاریخ

گروه های مختلفی از ازبکستان و ارمنستان وارد ترکمنستان شده و به اجرای انواع نمایشهای محلی می پرداختند. نمایش هایی که مربوط بهیک قوم و نمادی از آیین ها و باورهای کهن …

جشن‌ها و آیین های خراسان شمالی – تیشینه

www.tishineh.com/جشن‌ها-و-آیین-های-خراسان-شمالی

خراسان شمالی که سرزمین گنجینه‌های بی مانند اقوام ترک ،ترکمن،تات،فارس و کرد است، شاهد … رستان آیین نامه هاى عروسى [نحوه جشن عروسى و آداب و رسوم مربوط به آن] به شیوه اى … جشن‌ها و آیین‌های استان بوشهر به جشن‌های مذهبی، ملی و محلی تقسیم می‌شوند.

مسافران با آئین های روستاهای رامیان آشنا شدند – هنرآنلاین

www.honaronline.ir/Pages/News-23487.aspx

وی افزود: دو قومترکمن” و “ترک قزلباش” جمعیت قابل توجهی در این شهرستان دارند … بازی ها و آئین های بومی و محلی رامیان بازی “آیترک گونترک” مربوط به ترکمن هاست.

رقص‌های محلی ایران نمادی از نیایش، شادی و حرکت – شرق پارسی …

persian.aawsat.com/2014/04/article15536

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ ه‍.ش. – مثلا گندم به شیوه گذشته کاشت و داشت نمی‌شود، اما رقص‌های مربوط به آن در مراسم … آیین سنتی “اسب چوبی” یکی از رقص‌های محلی منطقه سبزوار بزرگ با قدمتی … عامیانه‌ هستند و اقوام کرد از اشکال موسیقى و رقص کردى متأثر هستند.

رسومات قوم ترکمن – صبح بخیر

sobbekheir.com/tag/رسومات-قوم-ترکمن

آداب و رسوم محلی استان گلستان در این مراسم که یکی از رسومات قوم ترکمن است . …. آنها سنت عجیبی دارند که مربوط به مذهبشان می شود؛ آنها در تعطیلات مذهبی شان روی بدن یکدیگر آب …. آداب عید قربان در خراسان شمالی/ از آیین قربان شور تا آذین چاپاتی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>