سم زدایی خون و تولید اوره وظیفه کدام قسمت از بدن است؟

class="entry-meta"> دانستنی ها، ، ، ، ، ، ، ، ،

سم زدایی خون و تولید اوره وظیفه کدام ارگان در بدن است؟

سم زدایی خون و تولید اوره وظیفه کدام قسمت از بدن است؟

کدام ارگان وظیفه سم زدایی خون در بدن را دارد؟,

کدام ارگان وظیفه تولید اوره در بدن را دارد؟, سم زدایی خون و تولید اوره وظیفه کدام ارگان بدن است؟,کبد وظیفه سم زدایی خون و تولید اوره در بدن را دارد؟,طحال وظیفه سم زدایی خون و تولید اوره در بدن را دارد؟,کلیه وظیفه سم زدایی خون و تولید اوره در بدن را دارد؟, سم زدایی خون وظیفه کدام ارگان بدن است؟,سم زدایی خون و تولید اوره بر عهده کدام عضو بدن است؟, تولید اوره در بدن وظیفه کدام ارگان است؟ را دارد؟, سم زدایی خون و تولید اوره در بدن,

کدام ارگان وظیفه سم زدایی خون و تولید اوره در بدن را دارد؟

کدام ارگان وظیفه سم زدایی خون و تولید اوره در بدن را دارد؟

کبد یا جگر بزرگترین غده بدن است.که در فعالیت‌های سوخت‌وساز بدن مانند گوارش نقش دارد.تمام خون دستگاه گوارش توسط سیاهرگی به نام ورید پورت جمع‌آوری شده و وارد کبد می‌شود و تمام مواد جذب شده از لوله گوارشی از کبد عبور می‌کنند. دیگر کارهای کبد به دام انداختن سموم و تصفیه آنها با تبدیل کردنشان به مواد بی ضرر است. همچنین، این کبد است که متابولیسم داروها را در بدن بر عهده دارد. شرکت در خون سازی (در دوره پیش از تولد) و مقاومت در برابر عفونت‌ها، فراهم ساختن سریع انرژی در هنگام ضرورت، ذخیره آهن و… از دیگر فعالیتهای کبد است.کبد آمونیاک را به اوره تبدیل می‌کند (چرخه اوره)

کبد به عنوان عضوی مهم در بدن، وظایف متعددی را انجام می دهد، اما تقریبا می توان سه وظیفه بسیار مهم برای کبد در نظر گرفت:

1- تولید صفرا:

یکی از وظایف مهم کبد در دستگاه گوارش، تولید صفرا می باشد. صفرا مایع گوارشی است که توسط کبد ساخته می شود و در کیسه ای به نام کیسه صفرا ذخیره می شود. صفرا به شکستن چربی ها و تجزیه آنها به اسید چرب که می تواند مورد استفاده بدن قرار گیرد، کمک می کند.

صفرا غالبا از مواد زیر تشکیل می شود:

– کلسترول

– اسیدهای صفراوی یا نمک های صفراوی

– بیلی روبین (ماده ای است که از تجزیه گلبول های قرمز خون به دست می آید)

– مقداری آب و نمک (سدیم و پتاسیم) و مقدار کمی از مس و سایر فلزات

2- فرآیند مواد غذایی و سموم بدن

یکی دیگر از وظایف مهم کبد، فرآیند مواد غذایی و سموم است. هنگامی که فرد ماده غذایی را می خورد، معده و روده باریک آن را هضم می کنند. مواد غذایی هضم شده از طریق دیواره روده باریک جذب خون شده و به کبد می رود.

در کبد، موادغذایی بیشتر تجزیه می شوند. در آنجا، مولکول های مفید موادغذایی، به شکلی که مورد استفاده قسمت های مختلف  قرار گیرند، درمی آیند.

صفرا مایع گوارشی است که توسط کبد ساخته می شود و در کیسه ای به نام کیسه صفرا ذخیره می شود. صفرا به شکستن چربی ها و تجزیه آنها به اسید چرب که می تواند مورد استفاده بدن قرار گیرد، کمک می کند

3- ذخیره سازی قندها

کبد می تواند گلوکز (قند) خون را ذخیره کند. آنزیم های روده باریک، کربوهیدرات ها را  به قندهای ساده تر مثل گلوکز تبدیل می کنند. گلوکز از روده باریک به کبد منتقل می شود. کبد، گلوکز را دریافت و سپس به صورت گلیکوژن ذخیره می کند. هنگامی که فرد به انرژی بیشتری نیاز داشته باشد، کبد گلیکوژن را به گلوکز تجزیه کرده و به جریان خون می فرستد و با این کار انرژی مورد نیاز اعضای بدن را فراهم می کند.

سایر اعمال کبد

– کبد پروتئین های خاصی را تولید می کند که برای پلاسمای خون بسیار با اهمیت می باشند.

– میزان اسیدهای آمینه خون را تنظیم می کند.

– کبد آهن ذخیره می کند. هموگلوبین خون را پردازش می کند تا از محتوای آهن آن استفاده کند.

– آمونیاک سمی را به اوره تبدیل می کند. اوره یکی از محصولات مهم متابولیسم پروتئین هاست که از طریق ادرار دفع می شود.

– خون را از مواد سمی و آسیب زا به سلول های بدن، پاکسازی می کند.

– لخته شدن خون را در تمام بدن تنظیم می کند.

– با تولید عواملی برای از بین بردن باکتری ها، ایمنی و مقاومت بدن را افزایش می دهد.

هشدار

افرادی که کبد سالم دارند، باید نکات بهداشتی زیادی را برای سالم ماندن کبد خود رعایت کنند، زیرا در صورت بیمارشدن کبد و یا سرطان کبد بسیاری از وظایف این عضو مهم انجام نخواهد گرفت و فرد با مشکلات جدی زیادی روبرو می شود و حتی ممکن است منجر به فوت او شود.

منبع:ویکی پدیا/تبیان/

w.akairan.com/health/tag/دستگاه%20گوارش/

آکاایران: معده و دستگاه گوارشی آکاایران: به منظور ادامه فعالیت و زنده ماندن بدن … غذای هضم شده ابتدا به سه قسمت اصلی تشکیل دهنده آن تقسیم می شود کربوهیدرات، پروتئین و چربی. … آکایران :سم زدایی بدن یکی از بهترین راه ها برای داشتن بدنی سالم است که این …. کاهش فشار خون ، پوست سرد و مرطوب ، کاهش و یا قطع ادرار و ازدیاد اوره خون .

دستگاه گوارشي انسان – ImenCMS

www.imencms.com/article-7400.aspx

مواد حاصل از گوارش از طريق گردش خون و لنف به بافتهاي بدن حمل مي‌شوند. … سطح تاج دندان را ماده‌اي به نام مينا مي‌پوشاند که سخت‌ترين ماده بدن است و بيش از 96 درصد … معده (Stomach) قسمت گشاد شده‌اي از دستگاه گوارش است که حد واسط مري و دوازدهه قرار دارد. ….. آمينه براي توليد اوره است. سم زدايي. سلولهاي کبدي با استفاده از آنزيمهاي شبکه …

مواد دارويي طبيعي : پزشکان ایران

www.pezeshkan.org/?cat=12

۲۴ بهمن ۱۳۹۴ ه‍.ش. – ملین ها سموم را از بدن دفع می کند و با تاثیر بر روده ها گاز معده را تخلیه می کند. ….. خون و فشار خون از آن گزارش شده است اما اثر قابل‌توجهی در کاهش قندخون دارد. …. حجت‌الله شهبازی با بیان اینکه استان همدان در زمینه تولید گیاهان دارویی …… برای نگهداری هندوانه بریده شده، روی قسمت بریده شده آن سلفون کشیده و … ۷- سم‌زدایی.

ایرانیان – خلاصه بیوشیمی

iran-e-khoob.blogfa.com/post-22.aspx

بیوشیمی : بیوشیمی علمی با پهنای وسیع و نا محدود است و این علم تمامی علوم پایه ای را در خود جا … در نتیجه ی برخی از فعالیت های متابولیکی بدن آب تولید می شود . ….. از این آزمایش برای تشخیص گلوکز در ادرار و خون بیماران دیابتی استفاده می شود . …… Detoxification = سم زدایی در ارتباط با اکسیداسیون اسید های چرب با باند دو گانه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>